Z góry przepraszam za rozpoczęcie posta cytatem i to tak kategorycznym ], ale w ten sposób istnieje większa szansa, że większa liczba osób przeczyta te wyniki. Badacze sprawdzali obecność czynników ryzyka wśród osób które zachorowały na raka przewodu, jak również w grupie kontrolnej. Istotnym statystycznie czynnikiem okazało się wyższe spożycie sodu (sól kuchenna to chlorek sodu). Było większe wśród chorych i choć nie była to różnica duża (mediana 3,5331 g/dzień w stosunku do 3,4741 g/dzień) to jednak różnica była istotnie statystyczna, więc korelacja została dowiedziona.
Dla osób które lubią czytać bezpośrednio wyniki statystyczne podaję link do danych
Sceptycy mogą krytykować artykuł, że równie dobrze to nie sól powoduje raka, tylko rak w przewodzie pokarmowym powoduje zwiększone spożycie soli. W końcu korelacja to nie łańcuch przyczynowo skutkowy.
Prawidłowe badanie dowodowe np na szczurach powinno polegać na podziale na grupę kontrolną i grupę ze zwiększonym spożyciem soli a następnie sprawdzeniu ilości przypadków raka żołądka. Sami autorzy również przyznają, że może istnieć trzeci czynnik (np sól dodawana jest do pokarmów przetworzonych, więc to spożywanie pokarmów przetworzonych a nie sam sód może być czynnikiem rakotwórczym)
Co ciekawe - badanie nie wykazało wpływu ani palenia papierosów, ani zakażenia helicobacter'em jako czynników ryzyka. Czynnikiem ograniczającym szansę wystąpienia raka żołądka okazał się czas posiadania lodówki - im dłużej masz lodówkę tym mniejsza szansa na rak żołądka.
Jak tylko wpadną mi w ręce kolejne badania na ten temat, na pewno je opublikuję.
Źródło
"Salt intake and gastric cancer risk according to Helicobacter pylori infection, smoking, tumour site and histological type" - B Peleteiro, C Lopes, C Figueiredo and N Lunet1 - British Journal of Cancer (2011) 104, 198–207. doi:10.1038/sj.bjc.6605993
Obiecałem powiadamiać o nowych badaniach. W tym przypadku napotkałem na badania japońskie. Przebadano ponad 40 tys osób. Nie rozpisując się długo, również i w tych badaniach udowodniono związek pomiędzy solą i rakiem żołądka. Chętnych odsyłam do tekstu źródłowego:
OdpowiedzUsuńhttp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2395341/ - "Salt and salted food intake and subsequent risk of gastric cancer among middle-aged Japanese men and women" S Tsugane,* S Sasazuki,M Kobayashi,and S Sasaki.
Br J Cancer. 2004 Jan 12; 90(1): 128–134. Published online 2004 Jan 6. doi: 10.1038/sj.bjc.6601511