"With the exception of non-human primates, the signs of methanol toxicity in laboratory animals
are quite different from the signs observed in humans"
To proste zdanie z raportu dotyczącego methanolu pokazuje dlaczego wszystkie badania dotyczące aspartamu nie są wiarygodne. Podstawowym problemem z aspartamem jest to, że rozkłada się do methanolu,
U ludzi efekty negatywne ( wymioty, mdłości, ślepota, zakłócenie akcji serca i trudności z oddychaniem) zaczynają się ok 15h po spożyciu. Zatrucie methanolem może doprowadzić do śmierci na skutek zatrzymania krążenia lub oddechu.
U zwierząt, poza człowiekiem i naczelnymi methanol powoduje podobne skutki jak zwykły alkohol i dawka śmiertelna jest wielokrotnie większa. Efekt ten nie jest brany pod uwagę w większości badań laboratoryjnych badających wpływ aspartamu za pomocą doświadczeń na szczurach. Jakikolwiek zresztą nie były ten wynik, jest on niewiarygodny, gdyż mechanizm dzialania methanolu jest inny u szczurów i u ludzi.
O powodach dlaczego występuje taka różnica czytelnik może przeczytać w poprzednim poście. Warto także nadmienić, że w Polsce został opisany przynajmniej jeden przypadek śmiertelnego zatrucia aspartamem.
Raport można znaleść na stronie Office for Environmental Health Hazard Assesment:
Źródło
Accute Toxicity Summary - Methanol
Dlaczego w tekście cały czas używa się nazwy "methanol"? Przecież to zwykły metanol, można również powiedzieć alkohol metylowy.
OdpowiedzUsuńRaport zamieszczony w linku wyraźnie stwierdza, że to nie MeOH jest bezpośrednią przyczyną czegokolwiek, ale produkt jego rozkładu- formaldehyd.
W sumie racja.
OdpowiedzUsuń