600 mg kofeiny dziennie to trzy mocne szklanki kawy z ekspresu. Już taka ilość wystarczy dla kobiety w ciąży aby zwiększyć ryzyko poronienia o 17%. Taką informację można znaleźć w artykule naukowym "Wpływ spożycia kofeiny na przebieg ciąży i rozwój płodu" pani Wierzejskiej z 2012 roku.
W innych badaniach opublikowanych w amerykańskim czasopiśmie poświęconym ginekologii kobiety które spożywały powyżej 200 mg kofeiny dziennie miały 25% ryzyko poronienia a kobiety które nie spożywały kofeiny w ogóle tylko 12%.
U kobiet w ciąży poziom kofeiny spada trzy razy wolniej. Kofeina też przenika przez barierę łożyska, wpływając między innymi na pracę serca rozwijającego się w łonie matki dziecka. Niektórzy badacze oskarżają również kofeinę o zwiększenie prawdopodobieństwa wad rozwojowych i zmniejszenie wagi ciała dziecka po urodzeniu, ale w tym przypadku wyniki badań nie są jednoznaczne.
Są to niepokojące dane, pokazujące, że matki w ciąży powinny ograniczyć nie tylko spożycie napojów alkoholowych ale i tych zawierających kofeinę.
PS: Osobom które nie czytały polecam post o uzależnieniu od kofeiny.
Źródła:
Wpływ spożycia kofeiny na przebieg ciąży i rozwój płodu - Regina Wierzejska,
Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, tom 5, zeszyt 2, 110-113, 2012
Maternal caffeine consumption during pregnancy and the risk of miscarriage: a prospective cohort study - Xiaoping Weng, PhD; Roxana Odouli, MSPH; De-Kun Li, MD, PhD
American Journal of Obstetrics & Gynecology, Marzec 2008
Kofeina. Część II. Kofeina a ciąża. Możliwość uzależnienia oraz toksyczność. Zastosowanie kofeiny w farmacji i kosmetologii - Halina Bojarowicz i Małgorzata Przygoda.
Probl Hig Epidemiol 2012, 93(1): 14-20
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz